V současnosti bohužel neexistuje žádný diagnostický test a ME/CFS se tak diagnostikuje pouze na základě klinického vyšetření. To však neznamená, že neexistuje způsob, jak ME/CFS odhalit.
V zahraničí dochází k podezření na ME/CFS v případě, že se dlouhodobě vyskytují symptomy, které jsou pro toto onemocnění typické.
Aby se jednalo o ME/CFS, musí dojít k výskytu všech těchto příznaků:
U dospělých pacientů se tyto příznaky musí vyskytovat po dobu minimálně 6 týdnů, u dětí a mladistvých se jedná o 4 týdny.
Pro podezření na ME/CFS je také nutné, aby u pacienta došlo k výraznému snížení aktivit (pracovních, vzdělávacích, společenských či osobních) oproti stavu před onemocněním. Zároveň je nezbytné, aby se symptomy nedaly vysvětlit jiným onemocněním.
Při pozdezření na ME/CFS poskytněte pacientovi rady ohledně zvládání příznaků v souladu s oddílem ohledně doporučení pro pacienty s podezřením na ME/CFS.
Na základě klinického úsudku rozhodněte o dalších vyšetřeních k vyloučení jiných diagnóz (např. hladina vitaminu D, vitaminu B12 a folátů; sérologické testy v případě anamnézy infekce; a ranní kortizol pro zjištění nedostatečné funkce nadledvinek)
Při podezření na ME/CFS poskytněte pacientům individuální poradenství ohledně zvládání příznaků. Rovněž jim doporučte:
V případě podezření na ME/CFS u dítěte či mladistvého pacienta odkažte na pediatra k dalšímu posouzení a vyšetření ME/CFS a dalších onemocnění.