Reportáž České televize: Život se mi převrátil naruby

Zveřejněno —

Ve spojitosti s globální iniciativou na podporu osvěty o ME/CFS (Millios Missing Day) vznikla ve spolupráci s Českou televizí série reportáží o problematice tohoto onemocnění v České republice. Česká televize odvysílala v hlavních zprávách (Události) cca 3minutovou reportáž, ve které jeden ze zakladatelů nadačního fondu Neúnavní, a zároveň i pacient s ME/CFS Šimon Procházka, hovoří o vlastní zkušenosti s onemocněním. „Před nemocí jsem pracoval, studoval, vydatně sportoval a cestoval, nyní se ze mě stala troska, která je většinu času doma v posteli“. Popisuje také i peripetie, se kterými se musel během let vypořádat při diagnostikování jeho onemocnění. „Navštívil jsem spoustu specialistů napříč lékařskými obory, avšak vždy jsem byl propuštěn s tím, že nevědí, co se mnou je“.

V reportáži hovoří i MUDr. Tomáš Pluhař (1. LF UK Praha), který popisuje základní symptomy onemocnění a připojuje, že nemocí v ČR trpí až 40 000 pacientů s různou intenzitou závažnosti onemocnění. „Většina z těch lidí bude schopná pracovat, ale možná tak desetina má průběh opravdu vážný, kdy se i po krátké procházce musí vzpamatovávat i několik dní.“

Reportáž se následně objevila i v pořadu Věda24 a během ranního Studia6 je problematice ME/CFS věnována celá jedna sekce pořadu. Web České televize zveřejnil 12. května 2022 článek o nemoci, jehož součástí jsou i nesestříhaná videa z rozhovorů s pány Procházkou a Pluhařem.

Dle poskytnutých dat přímo z České televize vidělo reportáže bezmála 800 tisíc lidí a další desetitisíce si přečetly článek na webu, který byl sdílen i na sociálních sítích. Odkaz na článek naleznete zde: https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/3487626-chronicky-unavovy-syndrom-trapi-desetitisice-cechu.

Další články

Studie “Situace pacientů s ME/CFS v ČR, 2024”

Na začátku roku 2024 se Neúnavní rozhodli uskutečnit studii pacientů s ME/CFS v České republice, …

Neúnavní se letos zapojí do kampaně #GlobalVoiceForME

Neúnavní se bok po boku s partnerskými organizacemi v rámci World ME Alliance zapojí do kampaně “…

Lenochodí homerun na ME v baseballe 2023

EUROBASEBALL na domácí půdě je snem každého českého hráče baseballu a Neúnavní mohli být i díky p…

Neúnavní - Nadační fond na podporu pacientů s chronickým únavovým syndromem

© Neúnavní.cz